Описание
Предлаганото устройство за автоматично включване на фаровете на автомобила представлява компаратор, схема за ШИМ и два мощни MOSFET ключа (200W) за директно управление на лампите.
За да се избегне едновременната работа на "дълги" и "къси" (при лампа H4) е предвиден вход DIS за блокиране с +12V (от "габаритите" или "дългите").Връзката DIS се прави към свободния извод на вградения диод.
Оперативното напрежение +12V за вход 1 се взема след контактния ключ.
За включване на светлините трябва да са първоначално изпълнени двете условия: да е изтекло времето t=10s и Uакум. да е >=13.2V (след запалване на двигателя). След това компараторът се самозадържа и състоянието на модула не зависи повече от напрежението на акумулатора. Изключването на светлините става чрез контактния ключ.
След изключване на контактния ключ лампите остават включени няколко секунди на максимална мощност.
Ако автомобилната инсталация няма отделни вериги за ляв/десен фар, то изходите 5 могат да се свържат паралелно.
Когато не е желателно фаровете за къси да се използват като дневни светлини този модул дава възможност за тази цел да се използват "дългите" светлини чрез въвеждане на ШИМ (широчинно-импулсна модулация), чрез която на лампите се подава понижено напрежение: 20, 30, 40 или 50% от Uакум. Задаването става с помощта на джъмпера: без джъмпер – 20%, I – 30%, II – 40%, III – 50%.
ВАЖНО!!! За да се премахне пиковото напрежително натоварване на ключовите ранзистори, породено от собствената индуктивност на кабелния сноп, е желателно да се поставят диоди межд изходи (5) и маса (2) в посока обратна на захранващото напрежение (катодът на диода към (5)).Оперативните проводници max. 0.75mm2! Силовите проводници >=1.5mm2.
Допустима изходна мощност: 110W (2x55W).
Консумация при изключен контактен ключ: <5mA
Забележка: Ако възникне проблем с недостигане на необходимото ниво на напрежението в автомобилната инсталация при работещ двигател (Uинст.<13.5V) трябва да се намали напрежението на задействане на релето. Ако на платката е поставен VD7 - той може да се даде на късо, което ще намали прага на задействане с около 0.5V; допълнително може да се даде на късо и R5 (1k) за да се намали с още 0.5V. Ако на платката няма VD7 - тогава R5 е със стойност 2k; даването му на късо ще намали нивото с 1V, а замяната му с 1k 1% - ще намали прага с 0.5V.
Фиг. 1 Монтажна схема